Hogyan válasszunk bejárati kiskaput az új kerítésünk mellé?

A kerítéstervezés során sok tényezővel kalkulálni kell, ezek közül az egyik pedig a kapuk kérdése. A bejárati kiskapu általában nem okoz sok fejtörést, hiszen kevés elvárást támasztunk vele kapcsolatban. Mégis érdemes kellő figyelmet fordítani rá, hogy elkerüljük a későbbi kellemetlen meglepetéseket. Mert milyen is egy ideális kiskapu?

Stílusában illik a kerítéshez

Talán ezt nem is szükséges hosszasan magyarázni. A kerítés (és vele együtt a kapu) építése ugyanis már rég nem csak a telekhatárok kijelöléséről szól, hanem hozzájárul a ház és az udvar, vagyis a “porta” kedvező összképéhez is.

Ha megtaláltuk az ideális kerítést, akkor gondoskodjunk arról, hogy beszerezzük a hozzáillő kapukat is. Elég illúzióromboló tud lenni, amikor például egy trapézlemez kerítés egyenletességét megszakítja egy kovácsoltvas kapu, vagy amikor a horganyzott fémszálas kerítéstáblák közt ott ékeskedik egy falécekből álló bejárati kiskapu.

Ha ízléses összhatást szeretnénk, akkor törekedjünk a harmóniára. Hogyha például a kerítést gondozásmentes Nívó elemekből építjük, akkor válasszunk hozzáillő kapuszerkezeteket, melyek hasonló stílusban, a kerítéslécekkel megegyező színekben kaphatóak.

Így a nagykapu és a bejárati kiskapu szinte belesimul a kerítésbe és egységes megjelenést eredményez.

Annyi van belőle, amennyire szükség van

A legtöbb háznál csak egy kis- és egy nagykapu van, ami az esetek többségében elég is, hiszen mind autóval, mind gyalog is könnyűszerrel tudunk az udvarból ki-be közlekedni. Azonban lehetnek olyan esetek, amikor egy plusz bejárati kiskapu igen jó szolgálatot tehet.

Ez akkor fordulhat elő, ha például nincs hátsó szomszédunk, hanem a telkünk egy erdő vagy mező szélén, esetleg egy patak partján áll. Ilyen helyen élni áldás, ezért bizonyára szívesen időzünk a háborítatlan természetben, ahol még a kutyasétáltatás is sokkal nagyobb élmény, mint a szomszéd házak között.

Ha viszont az egész utcát meg kell kerülni ahhoz, hogy az udvar mögé kerüljünk, akkor érdemes elgondolkodni egy hátsó kiskapu beépítésén, hogy a kertünkből közvetlen kijárást biztosítsunk.

Illetve egy másodlagos kiskapu még akkor is hasznos lehet, ha a közvetlen szomszédban családtagok élnek, mert így anélkül tudunk átmenni hozzájuk, hogy ehhez ki kelljen menni az utcára. Így a kicsi gyerekek egyedül is biztonságban át tudnak szaladni a szomszédban lakó nagymamához.

Optimális az elhelyezkedése

Mert hol is van jó helyen egy kiskapu? Ott, ahol biztosítja azt, hogy a legegyszerűbb, legrövidebb úton jussunk be az utcáról a házba. Tehát legyen minél közelebb a bejárati ajtóhoz, ugyanakkor az utcafrontról is könnyen meg lehessen közelíteni.

Ha van kertben járda, akkor oda helyezzük a bejárati kiskaput, ahol az utca felőli széle végződik, így összeköti az ajtót a kapuval. Ez pedig esős, sáros időben igen hasznos, hiszen nem a gyepen kell végigsétálni.

Megfelelő a mérete

Egy bejárati kiskapu tervezése során is lényeges, hogy mekkora méretekben gondolkodunk, hiszen a kerítés építésekor úgy kell elhelyezni az oszlopokat, hogy már megvan a kapu pontos helye és mérete.

Mivel a kiskaput zömében gyalogos közlekedésre fogjuk használni, ezért 100-130 cm körüli szélességben érdemes gondolkodni. Ekkora helyen már bőven tudunk közlekedni akkor is, ha biciklit vagy robogót tolunk, vagy egy nagyobb dobozt cipelünk.

A túl szűk kapunyíláson viszont kényelmetlen lehet átpréselni magunkat, ha mondjuk telipakolt szatyrokkal érkezünk haza, a túl széles kapu pedig feleslegesen foglal el sok helyet, pláne, hogy a nyitás sugarát a kertben szabadon kell hagyni. Törekedjünk tehát az arany középútra.

Az ideális bejárati kiskapu tartós és időtálló

Végezetül ne feledkezzünk meg arról sem, hogy kaput az emberek többsége nem 2-3 évre vásárol, hanem legalább 10-15 éves időtartamra. Persze az is egy megoldás, ha rendszeresen karbantartjuk, de ez nem kevést időt, energiát és pénzt igényel.

Célszerűbb akkor már inkább magasabb összeget áldozni a kerítésre és a bejárati kiskapura, de cserében nem kell a rendszeres felújítással foglalkozni. Nálunk, a Nívónál a kapuk is gondozásmentes elemekből készülnek, így a kerítéslécekhez hasonlóan nem igényelnek semmiféle állagmegóvást.

Csupán annyi dolga lesz velük, hogy néha egy kicsit letisztítsa róluk a port, illetve megzsírozza a mozgó alkatrészeket és a kapu még 10 év elteltével is pontosan olyan esztétikus lesz majd, mint a felszerelése napján.

Kínálatunkban pedig nemcsak kiskapukat, hanem egy-, illetve kétszányú nagykapukat is talál, melyeket egyedi méretben, az Ön igényei szerint készítünk el! A rendeléshez és a részletek egyeztetéséhez keresse kollégáinkat elérhetőségeinken, akik minden felmerülő kérdésére készséggel válaszolnak!

2022.05.30.

nívó kapuszerkezet
egyszárnyú kapu
kétszárnyú kapu
gurulókapu
úszókapu
nívó gondozásmentes fém kerítés
fém kerítés elemek
gondozásmentes kerítésrendszerek