Az utcafronti kerítés az ingatlan egyik legmeghatározóbb része, amelynek a kialakításakor számos dologra figyelni kell. Egyrészt, legyen ízléses, biztonságos, másrészt számos szabályt is követni kell, hogy elkerüljük a későbbi problémákat.
Ebben a cikkben áttekintjük az utcafronti kerítéssel kapcsolatos előírásokat, illetve megvizsgáljuk, milyen íratlan szabályok és szempontok vannak, amelyeket érdemes figyelembe venni a tervezés és építés során.
Az utcafronti kerítés szerepe
Az utcafronti kerítés funkciója a telek határának kijelölése és a magánszféra védelme. Ez az első dolog, amit egy kívülálló megpillant az ingatlanból, így az sem mindegy hogy néz ki, sőt még a védelmi szempontokra is ügyelni kell.
Egy jól megtervezett kerítés, tetszetős elemekből kivitelezve amellett, hogy szép, garantálja a család és a tulajdon biztonságát. Stílusa és minősége gyakran az otthonról alkotott első benyomást is meghatározza, ezért extra figyelmet kell fordítani a tervezésére és kiépítésére.
A szabályok betartása nagyon fontos
Az utcai terület építésekor számos előírást kell figyelembe venni, még akkor is, ha nem minden esetben engedélyköteles az építmény. Arról, hogy hogyan helyezhető el oldalhatáron kerítés már volt szó, lássuk most, mi a helyzet az utcafront esetében.
Az egyik legfontosabb szabály, hogy a kerítésnek a telekhatáron belül kell maradnia, semmilyen része, beleértve a kaput is, nem nyúlhat át a közterületre. Ezt a szabályt fontos betartani, mert ha a kapu közterületre nyílik, az akár jogi problémákhoz is vezethet. Amikor a telekhatárt jelölik ki, javasolt szakember segítségét igénybe venni, hogy biztosak lehessünk abban, hogy a megfelelő helyen kerül kivitelezésre.
Az utcát és az udvart elválasztó határoló tehát jogi szempontból is kérdéses. A közterületen való építkezés nem megengedett, és még az olyan apróságra is figyelni kell, mint a kapu vagy a kiskapu nyílása. A szabály kimondja, hogy ezek sem nyílhatnak a közterületre, ugyanis ez akadályozhatja a forgalmat, veszélyt jelenthet a járókelőkre, sajnos ennek önkormányzati bírság is lehet a vége. Ezért érdemes már az első lépéseknél gondosan megtervezni a kerítés és a kapuk helyét, nyitási irányát.
Az íratlan szabályok – mire figyeljünk az utcafronti kerítés esetén?
Miután a hivatalos előírásoknak megfelelő kerítést terveztünk, még mindig van néhány fontos szempont, amit érdemes szem előtt tartani. Ezek ugyan nincsenek törvénybe foglalva, de a mindennapi élet szempontjából lényegesek lehetnek.
Belátás és zaj elleni védelem
Az utcát és az udvart elválasztó határoló szerepe a magánszféra védelme. A kíváncsi tekintetek ellen érdemes olyat választani, amely megfelelő mértékben zárja el a belátást, de közben nem zárja el teljesen a fényt és a levegőt.
Sok esetben a félig zárt, félig nyitott opciók bizonyulnak jó megoldásnak, amelyek kellemes kompromisszumot nyújtanak a magánélet védelme és a tágasság érzetének megőrzése között. Kifejezetten jó választás ennek biztosítására fémkerítésünk, mellyel teljességgel megoldható a két tulajdonság összehangolása.
Ha forgalmas út mentén helyezkedik el az ingatlan, érdemes olyan határolót választani, amely minimalizálja a külső zajokat. A zajvédelem érdekében a tömörebb, zártan elhelyezett elemek lehetnek hatékonyak. Így egy csendesebb és nyugodtabb lakókörnyezetet teremthetünk.
Időjárásállóság és biztonság
Ezek az elemek az időjárás viszontagságainak is ki van téve, így fontos, hogy olyan anyagokat válasszunk, amelyek ellenállnak az esőnek, hónak, erős napsugárzásnak és szélnek.
A tartós és időjárásálló anyagok hosszú távon megtérülnek, mert ezáltal a kerítés karbantartási költségei minimálisra csökkennek. A fából készültek esetében például gondoskodni kell a rendszeres felületkezelésről, míg a fém anyagúak időtállóbbak.
Ennek a kerítésszakasznak a legfőbb feladata a biztonság megteremtése. Nemcsak a betörések elleni védelemről van szó, hanem arról is, hogy a kisgyermekek és háziállatok ne tudjanak könnyen kijutni az utcára, és mások se juthassanak be az ingatlanra.
Kutyák és más állatok
Ha a tulajdonos háziállatot tart, például kutyát, akkor fontos, hogy az utcát határoló kerítés megakadályozza az állat kijutását a külterületre. És ez visszafelé is éppúgy igaz: más állatok se tudjanak bejutni hozzánk. A kutyák esetében az a fontos, hogy a kerítés elég magas és stabil legyen, illetve a kapu is megfelelően záródjon, hogy az esetleges szökési kísérlet kudarcba fulladjon.
Elmondható tehát, hogy a kerítés megtervezése rendkívüli odafigyelést igényel, legyen utcai vagy a szomszédos telket határoló. Ha minden a tervek szerint alakul, akkor nincs más hátra, mint a kivitelezés. Nálunk leadhatják megrendelésüket elérhetőségeinken a különböző elképzelésekre.